You are here: News
Deutsch
Polski
Svenska
26.05.2020
< EBR- Mitteilung Nr. 5
11.01.2012 13:07 Age: 8 Years

Projekt "TCA - Międzynarodowa Umowa Przedsiębiorstw w praktyce" – projekt PASOC w kontynuacji


Komisja Europejska zatwierdziła kontynuację projektu PASOC wraz z nowymi zadaniami oraz dodatkowymi partnerami na rok 2012. Już tytuł projektu „TCA - Międzynarodowa Umowa Przedsiębiorstw w praktyce” ujawnia nowy kierunek: celem jest europejska realizacja umów korporacyjnych w zakładowej i związkowej praktyce.
TCA opowiada się za międzynarodowym porozumieniem w przedsiębiorstwach. W europejskim pojęciu językowym funkcjonuje „TCA“ również jako „Międzynarodowa Umowa Ramowa“ (podobnie jak w Pfleiderer).
W związku z przeprowadzeniem projektu pojawiły się dwie istotne innowacje.
Pierwsza koncentruje się na treściach merytorycznych i politycznych. W centrum aktualnej inicjatywy znajdują się działania koordynowane europejsko, dotyczące bieżącej realizacji oraz wykorzystania Międzynarodowej Umowy Ramowej w całym przedsiębiorstwie, jak również w poszczególnych siedzibach firm. Koordynatorem i pierwszym konsultantem w Pfleiderer jest ponownie Europejska Rada Zakładowa. 

Druga inicjatywa dotyczy modelu partnerstwa. Nowością jest związana z projektem współpraca z Radą Zakładową producenta mebli Wilkhahn. Podobnie jak Pfleiderer, Wilkhahn dysponuje również Międzynarodową Umową Ramową – już od roku 2009. Idea kooperacji zakłada, że nie wszystkie doświadczenia związane z realizacją Układu w Pfleiderer „muszą być zrealizowane na nowo“. Korzystnym jest użycie istniejącej wiedzy praktycznej zarówno pod względem dobrych, jak i mniej dobrych doświadczeń kolegów z firmy Wilkhahn. Dlatego też, chcemy zorganizować wzajemną wymianę i obustronne uczenie się, oraz wykorzystywać to w praktyce. Z tego powodu będziemy w pierwszych tygodniach działania projektu zwracać się do innych zakładów z branży drzewo/meble (jak Schwan-Stabilo, Staedtler, Faber-Castell), które mają wieloletnie doświadczeniem w realizacji TCA (Międzynarodowa Umowa Przedsiębiorstw) z prośbą o wymianę doświadczeń i współpracę.

Pierwsze europejskie spotkanie partnerów odbędzie się wraz z końcem lutego 2012.